Kiedy wynajem wózka widłowego staje się bardziej opłacalny niż zakup?

Wózki widłowe to urządzenia, bez których funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw byłoby dziś niemożliwe. Wykorzystuje się je w wielu branżach – od fabryk i sklepów wielkopowierzchniowych, przez zakłady przemysłowe, aż po hale i magazyny, gdzie biorą udział w szeroko pojętym transporcie. I choć mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup własnego urządzenia, istnieje kilka sytuacji, w których zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypożyczenie wózka widłowego. Kiedy jest to najbardziej opłacalne?

Zakup wózka widłowego od strony praktycznej

Najważniejszą zaletą posiadania własnych urządzeń transportu bliskiego jest fakt, że ich brak nie generuje niepotrzebnych przestojów w pracy, które mogą wiązać się ze wzrostem kosztów. Stały dostęp do wózków widłowych ma sens zwłaszcza tam, gdzie są one potrzebne w zasadzie codziennie – w hurtowniach, magazynach, zakładach produkcyjnych, czy dużych centrach logistycznych. To właśnie tam praca pojazdów odbywa się nieprzerwanie, a potencjalna awaria zatrzymuje jej postęp, aż do momentu usunięcia usterki. W takich sytuacjach rozsądniej jest zdecydować się na zakup własnych sprzętów. W innych przypadkach warto jednak rozważyć ich wypożyczenie, gdyż często wady takiego rozwiązania są zdecydowanie mniejsze, niż zyski, jakie może przynieść podjęcie takiej właśnie decyzji.

Wynajem wózków widłowych – kiedy to najlepsze rozwiązanie?

Wynajem wózków widłowych stał się współcześnie jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań, na jakie decydują się przedsiębiorcy. Nic dziwnego, skoro zakup własnej maszyny wiąże się na ogół z koniecznością zainwestowania sporych środków finansowych. Dużym  wydatkiem jest również ich użytkowanie. Wynika to np. z konieczności dokonywania regularnych serwisów i niezbędnych napraw w przypadku wystąpienia awarii. Serwis wózków widłowych.

Wynajem urządzeń transportu bliskiego to optymalne rozwiązanie zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i dla tych zdecydowanie większych. A wszystko dzięki zróżnicowanym ofertom, które dostosować można do własnych potrzeb i preferencji. Wypożyczenie wózka widłowego na krótki czas, to zdecydowanie najlepszy pomysł  w firmach, gdzie zapotrzebowanie na pracę tego typu urządzeń pojawia się sezonowo lub sporadycznie. W tym przypadku podejmowanie tak kosztownej inwestycji, jak zakup wózka, jest zupełnie bezzasadne. Krótkoterminowy wynajem to również dobry sposób na sprawdzenie różnych wariantów i możliwości oraz zapoznanie się z ofertą rynkową, przed kupieniem urządzenia, co stanowi poważną inwestycję niemałej gotówki.

Wynajem długoterminowy to z kolei dobra alternatywa nie tylko dla zakupu własnego sprzętu, ale również dla leasingu. Przedsiębiorca ponosi wówczas stałą opłatę, obejmującą koszty eksploatacyjne i ewentualne naprawy. To z kolei zdejmuje z niego odpowiedzialność za kontrolę w zakresie regularnych przeglądów i usuwanie usterek, które z pewnością prędzej czy później pojawią się podczas intensywnej pracy maszyny. Jest to opcja nie tylko wygodna, ale w dłuższej perspektywie również opłacalna. Dlatego też wato wziąć ją pod uwagę, rozważając zakup lub wynajem urządzeń transportu bliskiego.

Nabycie wózka widłowego to spora inwestycja. I choć w części przypadków jest ona nieodzowna, warto zastanowić się nad alternatywą dla takich rozwiązań. Często bowiem okazuje się, że wynajem urządzeń lepiej wpasuje się w ideologię firmy i będzie zdecydowanie korzystniejszą odpowiedzią na realne zapotrzebowanie na pracę tego typu urządzeń w przedsiębiorstwie.