Jak dbać o baterię wózka widłowego?

Wózki widłowe to urządzenia niezbędne w halach, magazynach wielkopowierzchniowych, sklepach i zakładach przemysłowych. Ich prawidłowe wykorzystanie oraz regularna konserwacja są gwarantem dobrej pracy maszyn przez szereg kolejnych lat. Niezaplanowane awarie i usterki, powodujące przymusowe przestoje, generują spore koszty. Dlatego też warto wiedzieć, jak najlepiej zadbać o urządzenia, by uniknąć konieczności drogich napraw i wymuszonych przerw w ciągłości pracy.

Bateria wózka widłowego – budowa i podstawowe funkcje

Akumulator stanowi podstawowe źródło zasilania wózków widłowych. To właśnie odpowiednia konserwacja baterii, zapewnia im całe lata długiej, a zarazem wydajnej pracy. Każda z nich składa się z kilku podstawowych części. Należą do nich dwuwoltowe ogniwa, złożone z ołowianych prętów i płyty pancernej.

Baterie trakcyjne, bo tak inaczej nazywane są akumulatory do wózków widłowych, podzielić można na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią baterie z elektrolitem w żelu, drugą natomiast te z elektrolitem w formie ciekłej. Ich zaletą jest przede wszystkim cena. Baterie z elektrolitem ciekłym są znacznie tańsze od tych z elektrolitem stałym. Wózki widłowe z tego rodzaju akumulatorem wymagają sukcesywnego uzupełniania wody i mają znacznie mniej nowoczesną budowę. Akumulatory żelowe są zdecydowanie droższe. To z kolei wpływa na ich bezpieczeństwo i trwałość.

Do podstawowych funkcji akumulatorów w wózkach widłowych zalicza się magazynowanie energii i jej dostarczanie. Bateria jest również głównym elementem, zapewniającym maszynie przeciwwagę. Oznacza to, że właśnie dzięki niej pojazd staje się stabilny. Wszystko to powoduje, że prawidłowa konserwacja baterii znacznie przydłuża przydatność wózka widłowego do pracy w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach.

Konserwacja baterii trakcyjnych

Konserwacja akumulatorów w wózkach widłowych jest jedną z najważniejszych czynności, zwłaszcza w przypadku urządzeń elektrycznych. Należy ją wykonywać systematycznie, najlepiej w równych odstępach czasu tak, by bateria służyła jak najdłużej.

Ładowanie baterii

Planując codzienną aktywność, warto z góry zarezerwować czas, przeznaczony na naładowanie akumulatora. Dzięki temu zmniejszy się liczba nieplanowanych postojów, a operatorzy dostosują swoją pracę do wymogów urządzenia. Nigdy nie wolno dopuścić do całkowitego rozładowania baterii, ani używać takiej, która ma mniej niż 20% mocy. Rozładowanie akumulatora grozi jego uszkodzeniem. Niski poziom naładowania wpływa z kolei na czas pracy.

Baterie, które są nieużywane przez dłuższy okres, należy przechowywać w chłodnym oraz suchym miejscu i ładować przynajmniej raz w miesiącu, by zachować ich przydatność do użycia.

Uzupełnianie poziomu elektrolitów

Elektrolit jest niezbędny. Dlatego też należy pamiętać o kontroli jej poziomu i uzupełnianiu ewentualnych braków. Na ogół co 5-10 ładowań należy wyrównać stan wody destylowanej. W przeciwnym wypadku płyta baterii zostaje wystawiona na szkodliwe działanie powietrza, powodujące jej nadmierne wysuszenie. Konsekwencją jest na ogół trwałe uszkodzenie urządzenia. Należy przy tym zwrócić uwagę, by stan elektrolitów uzupełniać zawsze po naładowaniu akumulatora i nigdy nie przekraczać znaku, wskazującego maksymalny poziom wody.

Szybkie cykle ładowania

Szybkie cykle ładowania wydają się wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem. Ich główną zaletą jest skrócenie przestojów aż o 10%. Niestety, stosowanie tego typu udogodnień przez dłuższy czas może okazać się zgubne dla baterii trakcyjnej. Generowane podczas szybkiego ładowania ciepło zdecydowanie pogarsza jakość i skraca żywotność akumulatora. Jest to najlepsze rozwiązanie wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach awaryjnych, które wymagają szybkiego uruchomienia maszyny.

Dbałość o baterie trakcyjne w wózku widłowym to podstawowy gwarant jakości pracy urządzeń i okresu ich przydatności do użycia. W tej perspektywie warto zwrócić uwagę na prawidłową eksploatację i regularną konserwację akumulatorów. Najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo i powstrzymywanie się od wyręczania konserwatora poprzez samodzielne przeróbki i naprawy usterek. I choć nowoczesne akumulatory wyposażone są w systemy, minimalizujące skutki niewłaściwej eksploatacji i konserwacji, warto pamiętać o wymienionych zasadach, by móc w pełni korzystać z pracy zakupionych urządzeń.