Blog Details

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego

11 kwi 2022 - blog
shape
shape
shape

Rynek pracy obfituje w oferty dla operatorów wózków widłowych wysokiego składowania, ale nie tylko. Atrakcyjne zarobki i dobre warunki zatrudnienia przyciągają coraz więcej chętnych do pracy na tego typu stanowiskach. Zanim jednak zdecydujesz się związać swoją przyszłość z zawodem operatora wózka widłowego, dobrze jest zapoznać się z wymaganiami oraz zadaniami, jakie wiążą się z tą pracą.

Kto może zostać operatorem wózka widłowego

Niektórzy wybierają taką pracę już po ukończeniu szkoły średniej albo technicznej. Są też tacy, którzy chcąc się przebranżowić, decydują się na udział w kursie obsługi wózków widłowych. Jednak, by pracować w tym zawodzie, należy spełniać kilka wymogów, które określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr. 70, poz. 650).

Operatorem takich maszyn może zostać osoba, która:

 • ukończyła 18 lat,
 • nabyła odpowiednie uprawnienia zawodowe podczas kursu, łącznie ze zdanym egzaminem UDT, lub została przeszkolona przez pracodawcę w miejscu zatrudnienia,
 • posiada predyspozycje zawodowe takie, jak: dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, odporność na stres, zdolności manualne, umiejętność szybkiego i trafnego podejmowania decyzji, a także właściwego interpretowania sygnałów drogowych,
 • nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego typu pracy.

Kurs nadający uprawnienia operatora wózka widłowego składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jest realizowany według programu i trwa około 40 godzin.

Operator wózka widłowego – zadania i obowiązki

Praca operatora wózka widłowego nie polega wyłącznie na transportowaniu towarów. Zawód ten związany jest z szeregiem obowiązków, do których należą:

 • obsługa wózka widłowego zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcją użytkowania tego rodzaju maszyny,
 • załadunek i rozładunek towarów, a także ich transport przy pomocy wózka,
 • wymiana butli gazowej w wózkach widłowych posiadających tego typu napęd,
 • codzienne monitorowane stanu technicznego pojazdu i jego przydatności do pracy,
 • uzupełnianie wpisów w dzienniku konserwacji maszyny, w książce obsługi, a także w księdze rewizyjnej,
 • prawidłowe ładowanie wózka akumulatorowego,
 • wykonywanie prac magazynowych z zachowaniem zasad BHP.

Warunki pracy w zawodzie operatora wózka widłowego

Decydując się na zatrudnienie w tym zawodzie, warto mieć na uwadze, że wiele firm oferuje pracę dwu lub trzyzmianową. Może odbywać się ona na hali, w magazynie lub na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Wózki widłowe wykorzystywane są także w pracach rolniczych. Znajdują zastosowanie w sadownictwie i ogrodnictwie.

Wynagrodzenie operatora wózków zależy głównie od wielkości zatrudniającej go firmy i miejsca, w którym się ona znajduje, ponieważ zarobki w tym zawodzie różnią się w zależności od regionu kraju. Według statystyk, najwyższą pensję można otrzymać, pracując w branży motoryzacyjnej i elektrycznej.

Pracodawcy często oferują swoim pracownikom także dodatkowe premie oraz możliwość rozwoju zawodowego. Średnie wynagrodzenie podstawowe operatora wózka wysokiego składowania oscyluje w okolicach 3500 zł brutto.

Jak każda praca, także i ta wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Mogą to być wypadki z udziałem wózków widłowych spowodowane nieprzestrzeganiem zasad BHP. Operatorzy tego typu pojazdów zgłaszają także problemy zdrowotne, które wynikają z siedzącego charakteru pracy. Można zaliczyć tu bóle pleców, rąk czy nóg, a także pogorszenie słuchu, jeśli w miejscu pracy panuje duży hałas.

Operator wózka widłowego – zawód z przyszłością

W Polsce powstaje coraz więcej zakładów produkcyjnych i hal magazynowych, rozwija się przemysł i rolnictwo, stąd wciąż rosnące zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych.

Uprawnienia do obsługi tych maszyn są niewątpliwym atutem, docenianym przez pracodawców. Kandydaci, którzy chcą podjąć pracę w branży produkcyjno-magazynowej, znajdą tu stabilne warunki zatrudnienia, liczne możliwości rozwoju zawodowego i rosnące wynagrodzenia.