Blog Details

Jak optymalnie ładować baterie wózków widłowych – wszystko co musisz wiedzieć

19 kwi 2022 - blog
shape
shape
shape

Wózki widłowe to pojazdy mechaniczne przeznaczone do transportu różnego rodzaju materiałów na niewielkie odległości. W zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyny najczęściej wykorzystuje się sprzęt elektryczny zasilany akumulatorami, który nie wytwarza spalin. Żeby takie wózki pracowały długo i wydajnie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ładowania i eksploatacji akumulatorów.

Rodzaje akumulatorów stosowanych w wózkach widłowych

Sposób ładowania akumulatorów jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju baterii. Producenci wózków widłowych mogą zdecydować się na montaż tradycyjnych akumulatorów kwasowych lub nowoczesnych urządzeń litowo-jonowych. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się długą żywotnością oraz dobrą wydajnością. Zbudowane są z ogniw ołowiowych umieszczonych w roztworze wodnym kwasu siarkowego. Ze względu na ryzyko wycieku kwasu oraz nadmiernego zwiększenia temperatury wymagają szczególnej uwagi podczas ładowania. Bardziej bezpieczne są akumulatory żelowe, w których elektrolit ma formę żelu. Najmniej uwagi wymagają nowoczesne baterie litowo-jonowe, które nie zawierają kwasowego elektrolitu.

Przygotowanie stacji ładowania wózków widłowych

Żeby ładowanie wózków widłowych przebiegało w sposób całkowicie bezpieczny, konieczne jest stworzenie wydzielonego stanowiska, nazywanego stacją ładowania. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić nie mniej niż 2 metry, a jego powierzchnia musi być na tyle duża, by umożliwiać swobodny dostęp do ładowanego wózka. Profesjonalne pomieszczenie stacji ładowania ma ściany i podłogi wykonane z kwasoodpornych materiałów, wodoszczelne oprawy oświetleniowe oraz wydajny system wentylacji grawitacyjnej bądź mechanicznej. Zgodnie z przepisami BHP wydzielone pomieszczenie powinno być opisane i oznakowane znakami bezpieczeństwa, a także zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych. Ze względu na ryzyko wystąpienia pożaru, najlepiej, gdyby jego lokalizacja znajdowała się w pobliżu punktu przeciwpożarowego. 

Zasady bezpiecznego ładowania akumulatorów

Każdy pracownik zajmujący się ładowaniem akumulatorowych wózków widłowych musi odbyć odpowiednie przeszkolenie. Przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest nałożenie odzieży ochronnej zabezpieczającej przed poparzeniem elektrolitem. W przypadku baterii kwasowo-ołowiowych proces ładowania najlepiej rozpocząć, gdy poziom nagromadzonej energii spodnie do około 20% (30% dla baterii zelowych) . Nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania ogniw ani odlączania baterii od prostownika przed zakończeniem procesu ładowania. Zaletą nowoczesnych baterii litowo-jonowych jest możliwość ich podłączenia I odłączaniaod prostownika w dowolnym momencie. Czas trwania procesu ładowania również uzależniony jest od rodzaju akumulatora. Tradycyjne konstrukcje kwasowe wymagają podłączenia do prostownika przez 8 do nawet 12 godzin. Przed odłączeniem baterii, należy wcześniej wyłączyć prostownik, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się iskry elektrycznej, która może wywołać wybuch oparów powstających podczas ładowania i pożar. Warto podkreślić, że prawidłowa eksploatacja akumulatorów znacząco wpływa na ich żywotność. Przestrzeganie zasad BHP pozwala także zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku bądź pożaru.

Comment