Blog Details

Kurs na wózki widłowe – co warto wiedzieć?

22 kwi 2022 - blog
shape
shape
shape

Chcesz zmienić pracę lub poszerzyć swoje kompetencje i zmienić stanowisko na lepiej płatne w obecnym miejscu zatrudnienia? Dobrym pomysłem może być zrobienie kursu, który da Ci uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych.

Kurs na wózki widłowe – podstawowe informacje

Uprawnienia UDT mają 3 kategorie, I WJO na wózki podnośnikowe, II WJO na wózki jezdniowe podnośnikowe oraz III WJO na wózki jezdne podnośnikowe zdalnie sterowane i prowadzone. Kurs na wózki widłowe rozpoczyna się od zapoznania uczestników z budową wózka, podstawami jego obsługi a przede wszystkim zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Po zakończeniu części teoretycznej prowadzący przechodzi do przedstawienia uczestnikom praktycznego wykorzystania wózka widłowego. W trakcie kursu uczestnicy wielokrotnie korzystają z wózka w symaulacjach sytuacji realnych. Zdobyte informacje i umiejętności są sprawdzane w trakcie egzaminu końcowego.

Czas trwania kursu jest ustalony z góry przez Urząd Dozoru Technicznego. Program główny obejmuje 35 godziny, natomiast program uzupełniający 4 godziny. Część teoretyczna to 25 godni, a praktyczna 10 godzin. Na program uzupełniający składają się po 2 godziny zagadnień z zakresu mechaniki oraz elektrotechniki.

Koszt kursu na wózki widłowe 

Koszty tego rodzaju kursów są uzależnione od bardzo wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość grupy, kursy indywidualne z założenia będą dużo droższe niż kursy grupowe, jednak w ich trakcie uczestnik może lepiej przyswoić prezentowany materiał. Lokalizacja i wybór ośrodka szkoleniowego, im większe miasto tym wyższa cena, podobnie im bardziej znana firma i wyższa jej renoma tym koszt kursu rośnie. Na cenę kursu mają również wpływ wliczone w niego usługi dodatkowe takie jak opłata za egzamin oraz badanie lekarskie z wydaniem zaświadczenia o zdolności do pracy. Warto sprawdzić co dokładnie wlicza się w cenę kursu ponieważ kurs pozornie tańszy ale nie zawierający żadnych elementów dodatkowych w ostatecznym rozrachunku może być mniej opłacalny niż kurs gdzie wszystkie opłaty są wliczone w cenę. Koszt kursu jest też zależny od typu certyfikatu który można uzyskać po jego zakończeniu.

Ceny kursu z egzaminem na kategorię I WJO wahają się między 1000 a 1300 zł. Dla kategorii II WJO jest to zakres od 550 do 800 zł. Kurs na kategorię III WJO wiąże się z wydatkiem około 500zł.

Jeśli nie jesteś w stanie pokryć ceny kursu samodzielnie, warto zainteresować się zdobyciem dofinansowania. Dofinansowania z Unii Europejskiej pokrywają do 80 % kosztów szkolenia. Dla osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy istnieje możliwość wzięcia udziału w kursie zupełnie bezpłatnie. Niektóre z urzędów organizują tego typu szkolenia samodzielnie inne na wniosek konkretnej osoby. Koszt szkolenia ponosi w takim przypadku urząd pracy, w ramach realizacji zadania podnoszenia i uzupełniania kwalifikacji osób bezrobotnych.

Gdzie odbyć kurs na wózki widłowe?

Kurs najlepiej odbyć w miejscu w którym będzie on przeprowadzony w sposób profesjonalny a jego cena nie będzie sztucznie podniesiona. Zwróć uwagę na kilka aspektów:

– opinie o kursie

– wielkość grupy (im mniejsza tym lepiej)

– zdawalność egzaminów końcowych 

– elementy dodatkowe wliczone w cenę 

Comment