Wykorzystanie wózków widłowych w branży spożywczej

Wykorzystanie wózków widłowych w branży spożywczej

Pomieszczenia, w których branża spożywcza wykorzystuje wózki widłowe to przede wszystkim hale sprzedażowe, wielkie magazyny, hurtownie czy chłodnie – zazwyczaj więc są to pomieszczenia zamknięte. Dlatego też w takim miejscu nie sprawdzi się wózek spalinowy odpowiedni do pracy na otwartym powietrzu – nie tylko ze względu na spaliny, również poziom emitowanego przez nie hałasu wyklucza je z tego zastosowania.

Jakie są zalety wózków z silnikiem elektrycznym w branży spożywczej?

Podstawową zaletą wózków widłowych z napędem elektrycznym jest to, że nie emitują spalin, są więc bezpieczne dla środowiska, zeroemisyjne. Kolejną zaletą jest to, że silnik elektryczny pracuje o wiele ciszej od tego silnika w wózkach spalinowych – jest więc bardziej komfortowy w pracy, a przy okazji bardziej korzystny dla użytkowników i pracowników hal sprzedażowych czy wielkich magazynów. Nieustanne narażenie ich na hałas może bowiem spowodować trwałe problemy ze słuchem. Kolejnym plusem jest to, że w przypadku zastosowania wózków widłowych elektrycznych ogranicza się zanieczyszczenia w pomieszczeniach wykorzystywanych przez branżę spożywczą. Mogą istnieć obawy o to, że wózek elektryczny jest niewydajny i wymaga ciągłego doładowania. Jet to jednak błędne przekonanie – współczesne urządzenia pozwalają na bardzo długą pracę na jednym naładowaniu baterii – można też szybko wymienić akumulator. Względy ekonomiczne oraz ekologiczne – troska o środowisko – powodują, że coraz więcej świadomych przedsiębiorców decyduje się na wyposażenie hal czy magazynów w wózki widłowe.

Branża spożywcza – wykorzystanie wózków widłowych

Tak zwany transport bliski jest kluczowy w wielu branżach, w tym w branży spożywczej, gdzie znajduje wiele zastosowań. Z pewnością taki sprzęt znajdzie się w hurtowni owoców i warzyw (oraz innych płodów rolnych) – to towary o dużej wadze, pakowane na paletach lub w worki – pakując czy rozładowując je wykorzystuje się wózek widłowy. W wielkich i małych zakładach przetwórstwa spożywczego wózki widłowe wykorzystywane są do transportu surowców lub opakowań. Elektryczne pojazdy tego rodzaju wykorzystują też chłodnie – sprzęt działa dobrze i niezawodnie również w niskich temperaturach. Przykłady można mnożyć, ale prawda jest taka, że przemysł spożywczy korzysta z wózków widłowych elektrycznych nieustannie – trudno sobie wyobrazić, żeby takie ciężary były dźwigane przez człowieka – również ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy.